Lifestyle

Poważny wróg emigranta – przygnębienie

Przygnębienie to odczucie beznadziei, którego większość osób nie kojarzy z emigracją. Wydaje się, że emigracja zachodzi właśnie w związku z przygnębieniem i brakiem perspektyw, jest ona ich końcem i początkiem nowej drogi w życiu. W praktyce niestety przygnębienie dopada bardzo dużo osób żyjących od niedawna poza granicami kraju.

Skąd się bierze przygnębienie

Paradoks przygnębienia na emigracji jest bardzo realny. Okazuje się bowiem, że ziemia obiecana wcale nie jest takim rajem, jak przygotowujący się do emigracji migrant to sobie wyobrażał. Zaczyna się alienacja, która jest jeszcze pogłębiana przez długie godziny pracy i zmęczenie po niej. Problemem jest bariera językowa i nieznajomość otoczenia. Zwłaszcza osoby przywykłe do kontaktów międzyludzkich zaczynają odczuwać głębokie przygnębienie.

Sposoby radzenia sobie z problemami

Najważniejsze jest zidentyfikowanie czynników bezpośrednio powodujących odczucie przygnębienia i sytuacji, w których czuje się je najbardziej. Kiedy po raz pierwszy przygnębienie zostało zdiagnozowane? Kiedy doskwiera najbardziej? Należy potem takich sytuacji unikać i skupiać się na tych elementach w życiu na emigracji, które nie mają z nimi nic wspólnego. Warto poszukać nowych znajomych, na przykład na portalach randkowych dla emigrantów.