Lifestyle

Oswojony singiel

W dobie gorących dyskusji o singlach, psychologowie coraz częściej zwracają uwagę na zjawisko oswojonego singla. Kim jest singiel oswojony?

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka

W zasadzie nie ma ludzi, którzy z miejsca zakładaliby, że nigdy w żaden związek nie wejdą. Każdy szuka, bardziej lub mniej intensywnie. Czasami poprzez portale randkowe, które oferują randki online, niekiedy tylko w swoim najbliższym otoczeniu. Ich poszukiwania są jednak nieskuteczne. Z różnych powodów.

Czasami jest to nieszczęśliwa, nieodwzajemniona lub w inny sposób źle zakończona miłość. Kiedy indziej jest to skupienie się na innych sprawach nie dlatego, że związki są złe, ale dlatego, że żaden się nie napatoczył, a jakichś szczególnych wysiłków w tym kierunku się nie podejmowało.

Z czasem singiel w takiej sytuacji przyzwyczaja się do swojego życia, które zwykle jest całkiem wygodne. Problemem staje się autonomia singla.

Przyzwyczajenie się do pełnej autonomii sprawia, że wpuszczenie kogoś do swojego życia, a nawet tylko uwzględnienie go w swoich rutynach, bywa wręcz trudnym przeżyciem. Życie singla staje się poukładane w pojedynkę i nawet jeśli odczuwa on jakieś dodatkowej potrzeby, ich spełnienie nie wydaje się mu warte rozbijania status quo.