Ciekawostki

Przewidywalność w związkach

Piękno interakcji międzyludzkich polega na tym, że są one nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo, jak się dogadamy z drugim człowiekiem. Także, a może przede wszystkim w kategoriach romantycznych. Tym niemniej, nauka stara się odnaleźć mechanizmy rządzące naszymi decyzjami odnośnie nawiązywania relacji. Czego możemy się z nich dowiedzieć?

Wielka niewiadoma

Psychologia związków to temat bardzo skomplikowany, który trudno jest ująć w jakieś sztywne ramy. Można badać portale randkowe i randki internetowe, można poznawać świat singli i można też porównywać związki udane z nieudanymi.

Najczęstszy wniosek z takich badań jest jeden: wszystko zależy od tego, czy uda nam się dogadać. Nie jest to oczywiście zbyt produktywne, ponieważ nie mówi nam, jak się dogadać w praktyce.

Jeden wniosek, który z takich badań zawsze można wyciągnąć, to nasze skłonności do powtarzania wzorców, które mogliśmy zaobserwować w swojej rodzinie czy u przyjaciół, a także mogliśmy stworzyć w naszych poprzednich związkach.

Świadomość tego zjawiska może ułatwić nam zrozumienie naszej własnej postawy, jak również zachowań partnerów i partnerek. Zrozumienie jest pierwszym krokiem do poradzenia sobie z problemem, więc chociaż nie ma tutaj konkretnych zaleceń, nasz punkt wyjścia jest znacznie lepszy.